7 ZNAKOV, KI JIH NE SMETE PREZRETI

Tako kot ljudje tudi naši ljubljenčki občasno potrebujejo dodatno pomoč pri zdravljenju poškodb, okrevanju po operacijah ali lajšanju starostnih težav. Fizioterapija za živali, zlasti fizioterapija za pse, je učinkovit način za izboljšanje gibljivosti, zmanjšanje bolečin in izboljšanje splošnega počutja vašega psa. Kako pa prepoznati, da je čas, da obiščete fizioterapevta za vašega ljubljenčka? Tukaj je 7 znakov, ki jih ne smete prezreti.

1. Težave z gibanjem ali šepanje

Eden najbolj očitnih znakov, da vaš pes potrebuje pomoč fizioterapije, je šepanje ali težave z gibanjem. Če opazite, da vaš ljubljenček težko vstaja, se izogiba hoji, skakanju ali mu je med gibanjem videti neprijetno, to lahko kaže na težave z mišicami, sklepi ali kostmi. Fizioterapija lahko pomaga okrepiti oslabljene mišice in izboljšati gibljivost sklepov.

2. Zmanjšana aktivnost in želja po igri

Če vaš pes nenadoma izgubi zanimanje za igro, daljše sprehode ali je videti utrujen že po kratki telesni aktivnosti, je to lahko znak, da nekaj ni v redu. Zmanjšana aktivnost pogosto kaže na skrito bolečino ali nelagodje, kar pa lahko omili ustrezna fizioterapija za pse.

3. Togost sklepov, zlasti po počitku

Togost sklepov je še en pogost znak, ki ga opazimo pri starejših psih ali tistih s sklepnimi težavami, kot je artritis. Če opazite, da je vaš pes po daljšem počitku tog in okoren, lahko fizioterapevt s posebnimi tehnikami izboljša prožnost in lajša bolečine, povezane s sklepnimi težavami.

4. Poškodbe ali operacije

Fizioterapija je pogosto del rehabilitacije po poškodbah, kot so zlomi, natrgane mišice ali operacije. Nepravilno okrevanje po teh posegih lahko privede do dolgotrajnih težav, kot so izguba mišične mase in zmanjšana gibljivost. Rehabilitacija za pse z usmerjeno fizioterapijo pospeši proces celjenja in pomaga pri popolnem okrevanju.

5. Otečeni  sklepi ali mišice

Otekanje sklepov ali mišic pri psih je lahko znak vnetja ali poškodbe. Če opazite otekanje na določenih delih telesa, je priporočljivo obiskati fizioterapijo, ki je lahko kot del zdravljenja. Z uporabo tehnik, kot so masaže, laserska terapija, raztezanje in terapevtske vaje, lahko fizioterapevt pomaga zmanjšati otekanje in izboljšati krvni pretok.

6. Prekomerno lizanje ali grizenje določenih delov telesa

Pogosto lizanje ali grizenje določenih predelov telesa lahko pomeni, da pes občuti nelagodje ali bolečino na tem mestu. Psi pogosto tako izražajo bolečino v sklepih, mišicah ali koži. Fizioterapija za živali lahko pomaga ugotoviti vzrok bolečine in s primernim zdravljenjem olajša nelagodje.

7. Spremembe v vedenju in razpoloženju

Bolečina lahko povzroči, da se vedenje vašega ljubljenčka spremeni. Če je vaš pes postal bolj razdražljiv, se umika socialnim stikom ali je izgubil apetit, to lahko pomeni, da ga nekaj boli. Fizioterapija lahko pomaga zmanjšati fizično bolečino in izboljšati počutje vašega psa, kar vodi v boljše vedenje.

 

 


 

 

Kdaj obiskati fizioterapevta za živali?

Če pri svojem ljubljenčku opazite katerega koli od teh znakov, je morda čas, da se posvetujete s fizioterapevtom za živali. Fizioterapija za pse ne le pomaga pri okrevanju po poškodbah, temveč tudi preprečuje nadaljnje poškodbe in izboljšuje kakovost življenja vašega ljubljenčka. Fizioterapevti uporabljamo različne metode, vključno z masažo, elektrostimulacijo, terapevtskimi vajami in lasersko terapijo, da pomagajo pri zdravljenju in rehabilitaciji.

 

 

Zaključek

Fizioterapija za živali postaja vse bolj priljubljena zaradi svoje učinkovitosti pri izboljšanju gibljivosti in zmanjšanju bolečin. Če pri svojem ljubljenčku opazite katerega od zgoraj omenjenih znakov, ne odlašajte s posvetom z veterinarjem ali fizioterapevtom za živali. Zgodnje ukrepanje lahko bistveno izboljša kakovost življenja vašega ljubljenčka.

 

 


 

 

Reference:

  1. Brown, S. (2020). The Benefits of Animal Physical Therapy. Journal of Veterinary Medicine, 58(3), 167-175.
  2. Smith, J. (2019). How Physical Therapy Helps Pets Recover from Injuries. Veterinary Science Today, 45(2), 101-109.
  3. Davis, A. (2021). Rehabilitation and Physiotherapy for Dogs. Canine Health Review, 12(1), 23-29.